Забава

Девет работи кои им се забранети на туристите во Италија

Италија е туристичка велесила и зависи од туризмот, но тоа не значи дека на туристите им се дозволува да прават што сакаат, а постојано се појавуваат и изненадуваат нови правила.

Така, контроверзната нова регулатива воведена на почетокот на април предвидува казна до 275 евра за посетителите доколку во текот на сезоната предолго се задржуваат во таканаречените „црвени зони“ во гламурозното приморско одморалиште Портофино. Веста беше раширена на интернет како „казна за правење селфи“, а градоначалникот на градот гневно реагираше и објасни дека со уредбата само се забранува собирање и подолго престојување во одредени делови од градот од безбедносни причини.

Градоначалникот Матео Виакава рече дека правилото е неопходно за да се спречат луѓето да го блокираат сообраќајот додека застануваат да се фотографираат или да позираат за селфи на многу фотографираната пиацета (главниот плоштад). „Сакаме да избегнеме опасни ситуации предизвикани од пренатрупаност“, изјави тој за Тајмс, додавајќи дека новото правило „ќе им овозможи на сите да уживаат во нашата убавина“. Овие и други мерки се дел од низата правила воведени од властите на италијанските градови во последните години, а кои имаат за цел да се справат со проблемот што настана поради преголемиот број туристи, односно прекумерниот туризам. Од седење на Шпанските скали во Рим до посета на Венеција на еден ден без претходна резервација и плаќање билет, одредени секојдневни активности може да доведат до казна до 1.000 евра и привремена забрана за некоја област.

Според некои, постои принцип на нулта толеранција, како што е инцидентот пред пандемијата кога двајца германски туристи беа казнети со 950 евра и веднаш побараа да го напуштат градот откако беа пронајдени како готват кафе на примус под мостот Риалто.

„Мора да се почитува Венеција“, рече тогаш градоначалникот Луиџи Брунјаро и додаде дека „необразованите луѓе кои мислат дека можат да дојдат овде и да прават што сакаат, мора да разберат дека благодарение на локалната полиција ќе бидат фатени, казнети и протерани“.

Минатата година, градоначалникот на Соренто изјави дека луѓето кои носат костими за капење и бикини или шетаат со голи гради низ градот ќе бидат казнети. Нема повеќе непристојно однесување“, рече тој, потврдувајќи дека казните ќе се движат од 25 до 500 евра доколку туристот се соблече таму каде што не треба.

 

Италија долго време зависи од масовниот туризам за да ја одржи својата економија. Сепак, како и многу популарни дестинации кои стануваат преплавени со посетители како што расте побарувачката за патувања, властите ја нагласуваат потребата да се преиспита како посетителите комуницираат со италијанското наследство и инфраструктура. Туристите се добредојдени, но не на сметка на квалитетот на животот и мобилноста на жителите.

Ако планирате патување во Италија и не сакате да бидете личност која може да ги навреди локалното население, едноставното почитување на Италија и нејзините граѓани треба да биде доволно за да ве заштити од неволја. Сепак, дури и најдобронамерниот посетител може да се лизне од време на време.

Имајќи го тоа на ум, еве кратко резиме за тоа што не треба да правите ако сте турист на најпосетуваните туристички места во Италија.

Историските локалитети и археолошките локалитети во Италија се дел од италијанскиот идентитет, а правилата се строги. Затоа почитувајте го следново.

1. Не фотографирајте внатре во Сикстинската капела во Ватикан.

2. Не седете на Шпанските скали во Рим.

3. Всушност, немојте да седите или легнете пред продавници, историски споменици и мостови. Повеќе од веројатно ќе бидете оддалечени.

4. Не влечете колички, скутери или куфери на тркала на Шпанските скали во Рим.

5. Не јадете и не пијте на познати локации во ниту еден град.

6. Не јадете на улиците на историскиот центар на Фиренца – Via de’ Neri, Piazzale Degli Uffizi, Piazza del Grano и Via Della Ninna – секој ден од пладне до 15 часот и од 18 до 22 часот. Казната е до 500 евра.

7. Не хранете ги птиците на плоштадот Свети Марко во Венеција.

8. Не вадете парички од Fontana di Trevi. Активноста е забранета и може да ризикувате голема парична казна.

9. Не стојте премногу блиску до Fontana di Trevi; Градските власти во Рим со години размислуваат за поставување заштитни огради околу историскиот споменик. Иако сè уште не се на место, секако треба да се однесувате како да се.

Слични написи

Десет работи што авиокомпаниите не сакаат да ги знаете

Biba

Најбогатиот град во Русија

admin

Изолираната тврдина каде што е откриена вакцината против чума

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.