Спорт

Данска на домашен терен го победи Чиле

На вториот натпревар од стартот на Светското ракометно првенство ракометарите на Данска ги победија ракометарите на Чиле со 39:16.

Домашниот терен им беше наклонет на првиот натпревар на домаќините Германија и Данска.

Уште на самиот почеток Данците направија голема предност од 6 гола против ракометарите на Чиле. Иако Чилеанците пробаа малку да се повратат на теренот, првото полувреме заврши со резултат 22:4.

Второто полувреме Данците го играа лежерно и им дозволуваа на Чилеанците да дадат по некој гол.

Најефикасен кај Данците беше Каспер Мортенсен со 8 погодоци.

Слични написи

Кевин Дурант излезе од договорот со Голден Стејт Вориорс и стана слободен “стрелец”

Biba

Рома заработи казна поради дискриминирачкото навивање против Наполи

Biba

После 12 години во Баерн, Рибери заминува

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.