Љубов и секс

Дали тоа беше оргазам?

Список на знаци или како да препознаете дека сте доживеале незабележителен оргазам …

Сите го знаеме тоа, но исто така треба да бидеме свесни за тоа: не сите оргазми се исти. Кој од нас не го почуствувал тоа мало упс од време на време, по што не ни беше јасно дали станува збор за оргазам или едноставно чувствувавме потреба да киваме? (Веќе можеме да видиме како сите.

 

Јасно е дека сите имаме сакаме да постигнеме оргазам, па затоа би било корисно да знаеме дали некои од нашите оргазми летаат под радарот, незабележани и неразбрани (што е тажно).

Побаравме помош од науката за да ги наведеме сите, дури и најмалите знаци што укажуваат дека сте достигнале оргазам – дури и незабележливо.

Лицето ви поцрвене пред еден момент – што е тешко да се забележи освен ако не мастурбирате или не се гледате во огледало. Еве причина да ги правите и двете почесто.

Брадавиците ви се стврднаа. Вашите мускули на вагината (оние што ги користите кога започнувате или престанувате да мочате) спонтано се затегнуваат од 3 до 15 пати. Можеби не толку интензивно како кога ќе постигнете јак оргазам, но почувствувавте слатко затегнување кое трае од 3 секунди до 2 минути.

Анусот ви се стегна. Што е исто така тешко да се забележи освен ако вашиот прст не е таму или прстот на вашиот партнер. Всушност, еве ги идеите – секако со лубрикант.

Одеднаш почна да дишеш брзо. Можеби ноздрите ви се широко отворени поради брзото дишење.

Телото е суво (но на секси начин) или градите (или некој друг дел од телото) се црвени.

Прстите на нозете се затегнати. Всушност, мускулите на целото тело може да се затегнат малку за време на оргазмот.

Одеднаш се чувствувате поспани. За време на оргазмот, телото лачи пролактин, хормон кој ве заспива.

Се чувствувате посреќно. Кога доживувате оргазам, мозокот отвора брани со порој допамин и окситоцин и ве обзема бран среќа.

Можеби ќе ве интересира

Заедничкиот живот пред брак има предности, но и маани

Biba

Луѓето со повеќе сексуални партнери се помалку среќни во бракот

Biba

Машки навики што најмногу ги иритираат жените

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.