12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Здравје

Дали пиењето кафе секој ден може да направи да живеете подолго?

Пиењето две до три шолји кафе дневно може да биде поврзано со подолг животен век, покажува новото истражување. Кафето, исто така, е поврзано и со помал ризик од кардиоваскуларни болести.

Наодите се однесуваат на мелени, инстант и бескофеински сорти на кафе, а истражувачите велат дека консумирањето кафе треба да се смета за дел од здравиот начин на живот.

Според студијата, најголемо намалување на ризикот е забележано со две до три шолји дневно.

Авторот на студијата, професорот Питер Кистлер од Институтот за истражување за срце и дијабетес Бејкер, Австралија, вели: „Во оваа голема, набљудувачка студија, инстант кафето и бескофеинското кафе беа поврзани со еквивалентно намалување на инциденцата на кардиоваскуларни болести и смрт од кардиоваскуларни болести“.

„Резултатите сугерираат дека благ до умерен внес на мелено, инстант кафе и кафе без кофеин треба да се смета за дел од здравиот начин на живот“, додава тој.

Студијата ги испитувала врските помеѓу видовите кафе и отчукувањата на срцето, кардиоваскуларните болести и смртта, користејќи податоци од студијата Биобанк во Велика Британија, која вклучувала лица на возраст меѓу 40 и 69 години.

Слични написи

Секојдневните прошетки се најдобри за губење на вишокот килограми

Biba

Спиењето покрај вклучен вентилатор е лоша идеја

Biba

Тренинг што трае само 4 минути и дава одлични резултати

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.