Гастрономија

Густо и кремасто смуди од банана

Потребни состојки:

2 големи банани (исечени на парчиња и замрзнати ако сакате погусто смуди)

22 г матена слатка павлака или јогурт

120 мл бадемово или друго млеко по ваш вкус

2 лажици мед или друг засладувач

Состојките се доволни за две лица.

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер и блендајте додека да добиете густа кремаста смеса.  Ако мислите дека е премногу густо, додајте уште малку млеко и повторно изблендајте.
  2. Сипете го смудито во чаши и декорирајте го со тркалца банана, цимет или други состојки по ваш вкус.

На здравје!

Можеби ќе ве интересира

Брзо непечено колаче со путер од кикирики и чоколадо

Biba

Едноставен трик како да омекнете путер без да користите микробранова печка

Biba

Жолта торта

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.