Забава

Град на Алјаска кој се вклопува во една зграда

Витиер е мал град на Алјаска доста изолиран од остатокот од светот, а до него може да се стигне со траект или со поминување низ подземен тунел долг 4 километри кој минува под глечерот.

Овој сонлив град на западната страна на принцот Вилијам Саунд е сместен меѓу живописните планини, но ако замислувате куп куќи во кои се сместени неговите 200 жители – тоа не е така.

Наместо тоа, на работ на градот, има зграда од 14 ката – поранешен стар хотел налик на касарна во кој живеат повеќето жители.

Зградата во која живеат сите граѓани на Витиер се вика Бегич Тауерс и е изградена во 1974 година за време на Студената војна. Во рамките на 14 ката, има сè што им треба на нејзините жители – од пошта, болница, полиција, училиште до градската администрација.  

Американскиот јутјубер Питер Сантенело го посетил овој мал град и забележал како живеат жителите, чиј „живот се вклопува во една зграда“.

За да го напуштат својот град, жителите на Витиер можат да ги користат морските линии или тунелот со една лента и обично го организираат својот живот според распоредот на тунелот – автомобилите можат да поминат само еднаш на час во двете насоки, а тунелот се затвора во 10 часот. 30 ч.

https://youtu.be/bH-TlC0111Q

Честа глетка на влезот во Витиер се луѓе кои ја пропуштиле последната шанса да поминат низ тунелот и може да се видат како спијат во своите автомобили. Многу жители поседуваат маици со натпис „POW“ – „Затвореник од Витиер“.

Однатре, зградата во која живеат изгледа како секој масивен станбен комплекс во голем град, освен што кога ќе излезете надвор во зима, има малку места за одење и нема кој да видите. Патувањето за време на шпицот во Витиер значи запирање на лифтот на секој кат. Тоа значи дека и кога е студено, вработените во градот можат да одат на работа со сандали, а децата се спуштаат неколку ката за да стигнат до училиште.

Се вели дека некои луѓе не излегуваат надвор од зградата и од самиот град со недели, па дури и месеци.

Само околу 220 луѓе живеат во Витиер во текот на целата година, кои работат во комерцијален риболов, рекреација и туризам, или за државниот ферибот и железницата што го поседува речиси целото земјиште во областа.

Related posts

Првиот мјузикл за деца во Македонија

admin

Знаете ли колку калории може да се потрошат со 60 минути пливање?

Biba

Уметник низ стрип ја опишал бременоста на својата жена

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.