Технологија

Во 2024 година Мајкрософт би можел да го претстави Windows 12

Мајкрософт, наводно, повторно го менува циклусот на издавање на оперативниот систем Windows, а тоа би можело да значи дека Windows 12 ќе пристигне во 2024 година.

Windows Central известува дека Мајкрософт се враќа на тригодишниот циклус на издавање на Windows, според кој следната верзија ќе пристигне за две години. Тоа претставува уште една голема промена во начинот на кој технолошкиот гигант го развива својот оперативен систем.

Мајкрософт го напушти тригодишниот циклус по воведувањето на Windows 10 во 2015 година, фаворизирајќи ја идејата за Windows како услуга. Наместо голема презентација на функциите на секои три години во новата верзија на Windows, Windows 10 имаше ажурирања двапати годишно и добиваше бројни новитети. Со години се веруваше дека Windows 10 ќе биде последната верзија на овој оперативен систем, како што најави еден од вработените во Мајкрософт.

Мајкрософт никогаш не ги демантираше овие информации, но рече дека тоа е „одраз на начинот на кој Windows ќе се испорачува како услуга што носи нови иновации и ажурирања на континуиран начин“. Сето тоа се промени со доаѓањето на Windows 11 минатата година, а Мајкрософт се префрли на годишни ажурирања за Windows 10 и 11.

Со оглед на тоа што Мајкрософт се потруди да го брендира Windows 11, разумно е да се очекува дека и секоја идна верзија на оперативниот систем ќе биде брендирана. Досега, немаше Windows 11.1 или 11.2 што ќе ги претставува главните ажурирања на Windows 11, па многумина се прашуваат дали Windows 12 е навистина на пат.

Сепак, Мајкрософт има намера да го одржува Windows 11 свеж во годините што доаѓаат. Следната голема надградба на 22H2 се очекува во септември или октомври.

Мајкрософт, наводно, ги отфрлил плановите за слична голема годишна надградба до 23H2 во 2023 година и сега има приоритет да пласира нови функции во текот на 2023 година. Тоа е повеќе во согласност со неодамнешните промени на Мајкрософт во програмата Windows Insider, каде што се прават повеќе експерименти и пошироко се тестираат карактеристиките на прототипот.

Компанијата официјално не ги коментираше своите планови за Windows и инвестираше во ОС во текот на изминатите две години откако неговата употреба се зголеми за време на пандемијата на коронавирус. Мајкрософт претходно планираше да воведе Windows 10X за уреди со два екрани, но откако на почетокот на пандемијата објави „компјутерот се врати“, 10X почна да се претвора во Windows 11.

Можеби ќе ве интересира

Rocket Lake генерацијата на процесори на Интел ќе се појави на пазарот порано од планираното?

Biba

Во Дубаи е претставена суперјахтата Esquel

Biba

Нови премиум безжични слушалки Huawei FreeBuds 3 во Македонија

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.