Автомобилизам

Во салонот на порше промовирана новата шкода скала

 

Пред македонските новинари во салонот на Škoda, денес официјално беше претставен новиот член на семејството на Škoda – новата Scala.

Овој нов модел на чешкиот производител комплетно го редефинира сегментот за компактен семеен автомобил, а во понудата на Škoda се позиционира помеѓу Fabia и Octavia, заменувајќи го моделот Rapid, кој завршува со своето производство.

Името „Scala“ претставува латински збор кој означува скалила, што според Škoda го означува големиот напредок и исчекор во компактниот сегмент.

Основана на концептот Vision RS, новата Škoda Scala беше развивана четири години, а крајниот резултат претставува перфектен производ. Инкорпорирајќи нова технологија, емотивен дизајн, високо ниво на функционалност и конективност, новата Škoda ја поставува новата основа во компактниот сегмент.

Дизајнерски, Škoda Scala ја претставува следната фаза од еволуцијата на дизајнот на Škoda моделите, со истакнати безвременски, софистицирани, скулпторски форми и динамични детали. Дизајнот на Škoda Scala се темели на концептот Vision RS и се карактеризира со прецизни и динамични линии, извонредна интеракција на светлината и сенките и уметнички тродимензионални форми претставени пред сè со впечатливата предна решетка и задните стоп-светла.

Внатрешноста на Škoda Scala, освен што е препознатливо пространа и комфорна, отсега импресионира и со добро осмислена модерна ергономија и емотивно осмислен дизајн. Во внатрешноста се истакнуваат квалитетните и меки материјали и огромниот 9,2” дисплеј. Секако, Škoda Scala е вистинска Škoda, што значи дека секогаш нуди највеќе простор за патниците и огромен багажник.

Безбедноста на патниците во Škoda Scala доаѓа во сериска опрема со напредните безбедносни системи како: Front Assist – радар за автоматско сопирање при појава на пешак, возило или препрека, Lane Assist – систем за одржување на коловозна лента, сензор за дожд со светлосен асистент за автоматска контрола на долгите светла, 6 воздушни перничиња, индикатори за сите појаси, темпомат со ограничувач на брзина и зајакната каросерија изработена на MQB платформа од високо квалитетни челици.

Škoda е добро позната по своите т.н. Simply Clever практични решенија. Новата Scala не е исклучок на ова, содржејќи повеќе интелигентни функционалности кои го прават секојдневието полесно за возачите. Како дополнување на држачот за паркинг картичка на А-столбот и одделот за чадор во вратата на возачот, тука е гребалката за мраз во вратичката за гориво со вграден мерач на длабочина на пневматици и интегрираната инка за полнење на средство за прскалките на бришачите. Доколку е потребно, Scala може да се добие и со електрична самоповлекувачка кука за влечење, која се контролира преку копче во багажниот простор, што исто така претставува прва иновација во својот сегмент.

Миле Станчев – бренд менаџер на Škoda, во своето обраќање кон новинарите изјави: „Би сакал и да истакнам дека Škoda Scala е најважниот модел за брендот Škoda на македонскиот пазар, затоа што нуди најголема вредност за вложените пари. Отсега и македонските купувачи ќе може да добијат модерен, просторен, технолошки напреден и безбеден автомобил, за цена далеку поприфатлива споредено со директните конкуренти во компакт класата. Да ѝ посакаме добредојде на Škoda Scala, идната ѕвезда и best seller на Škoda во Македонија.“

За почеток, на македонскиот пазар Scala ќе се нуди со два турбобензинци со 1.0-литарски мотор и 95 или 115 коњски сили со мануелен или DSG автоматски менувач, и еден турбодизел 1.6-литарски, кој испорачува 115 коњски сили и може да има мануелен или DSG автоматски менувач. Додека најмоќниот 1.5-литарски турбобензинец со 150 коњски сили ќе ни биде достапен од октомври. Scala тежи само 1.240 кг благодарејќи на MQB платформата и располага со одлични возни карактеристики со секои од понудените варијанти на мотори.

 

Слични написи

Фолксваген би можел да произведува електрични модели

admin

Првата официјална фотографија на Lamborghini Huracan Evo

admin

Škoda Scala ја освои престижната награда „Red Dot“ за 2019 година

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.