Технологија

Во САД за првпат се испорачани лекови со помош на дрон

 

За првпат во САД дронови на националната компанија за испорака на пратки УПС испорача лекови до локација на своите клиенти.

Првиот дрон испорачал во двор од приватна куќа, а летот и испораката се случиле во петокот, во гратчето Кери, Северна Каролина, додека вториот дрон на компанијата направил испорака на лекови до дворот на дом за стари лица. Со тоа ги победи сите конкуренти што се надеваа на парче од овој “колач”.

Пакетите кои биле испорачани биле со големина колку кутија за чевли.

Ова се први летови во склоп на програмата која е одобрена од дирекцијата за воздушен сообраќај на САД. Во управата велат дека сè уште се работи на допрецизирање на деталите и правилата за користење на овие дронови во воздушниот простор на државата и дека попрецизни детали се очекуваат во 2021 година.

Компаниите Flight Forward и Matternet потпишаа низа на договори за доставување на биолошки примероци во неколку медицински установи.

Wing, оператор на дронови во сопственост на компанијата на Google, Alphabet, се здружи со ланецот на аптеки Walgreens и Федералните пошти FedEx за домашна достава на лекови во Кристијанбург, Вирџинија.

Патот на дроновите пополека се отвара.

 

 

Можеби ќе ве интересира

НАСА ги претстави најновите одела за престој во вселената

Biba

SpaceX го носи првиот патник на пат околу месечината

admin

Дигиталната претпазливост им помага на родителите да ги заштитат децата од можни закани преку интернет

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.