Спорт

Во Доха официјално е претставено логото на Светското првенство во фудбал Катар 2020

 

Во Доха, Катар, официјално е претставено логото кое ќе се користи за Светското првенство во фудбал, Катар 2020.

Логото како креација носи мотиви од пустинските дини и дизајнирано е во форма на бројката 8, што го покажува бројот на стадиони на кои ќе се одржува светското првенство.

Претставувањето на логото привлече огромно внимание кај љубителите на фудбалот во светот и на многу места во живо се следеше преносот. Според коментарите, логото ги задоволува желбите и мислењата на вљубениците во овој спорт.

На Светското првенство во фудбал во Катар 2020 година ќе учествуваат 32 држави и ќе се игра на 8 стадиони.

Исто така, ова ќе биде првото првенство што се игра во зима и според досегашните планови би требало да започне на 21 ноември, а да заврши на 18 декември.

Првенството ќе се игра во 5 градови.

 

 

Слични написи

Red Bull Air Race по дванаесетти пат почнува од Абу Даби

Biba

Сеск Фабрегас потпиша за Монако до 2022 година

Biba

Мајк Траут стана најплатениот спортист на светот со договор од 430 милиони долари

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.