Автомобилизам

Внукот на Фердинанд Порше објави тизер од новиот модел GTL Coupe со 540 KS

Компанијата наречена Фојербах најави доаѓање на специјален модел базиран на Porsche 911, а тизерите ги објави внукот на Фердинанд Порше.

Фојербах е основан од поранешниот дизајнер на Nissan Europe Кристофер Рајц во 2019 година. Тој е всушност внук на Фердинанд Порше и е посветен на дизајнирање и производство на серија рачно изработени автомобили со ограничена едиција кои му оддаваат почит на семејството Порше.

Првиот од овие модели ќе биде Feuerbach Porsche GTL Coupe базиран на Porsche 911 GT3 (997). Иако ќе ја дели истата шасија, сепак ќе има уникатна карбонска каросерија дизајнирана од Рајц заедно со неговиот тим во Барселона.

 

Тизерите покажуваат дека GTL Coupe ќе има особено впечатлив заден дел со уникатни LED задни светла и препознатлива хауба наместо стандардното задно стакло. Овој спортски автомобил ќе има и уникатни предни и задни панели, како и браник со карбонски дифузор.

Германската компанија ќе ја искористи својата „магија“ кога е во прашање погонот, бидејќи наместо оригиналниот 3,8-литарски 6-цилиндричен мотор, автомобилот ќе го придвижува рачно изработен 4,3-литарски атмосферски мотор кој ќе испорачува 540 КС.

Фојербах ќе понуди и помоќни верзии на истиот мотор, а ќе го спои со 6-брзински мануелен или PDK менувач. И двете ќе бидат рачно изработени.

Објавен е и тизер кој ја открива внатрешноста, каде што има уникатен јаглероден преносен тунел, карбонски панели на вратите и голем број други материјали. Клиентите ќе можат да нарачаат и ролна кафез, спортски седишта и појаси, како и сопирачки, суспензија и тркала.

Цената ќе биде најмалку 550.000 долари, без опции и даноци.

Можеби ќе ве интересира

Новиот концепт на GMC носи назив Sierra 1500 AT4 All Mountain

Biba

Листа на кандидати за светски автомобил на годината

Biba

Русите не престануваат да изненадуваат

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.