Гастрономија

Вкусна и здрава крем супа од блитва

 

Потребни состојки:

20 г масло

40 г ситно исечкан кромид

2 чешњина исечкан лук

800 мл вода

250 г на коцки исечкан компир

500 г грубо насечкана блитва

1 лажица вегета

сол и црн бибер

100 г павлака

100 г изрендано сирење

Подготовка:

  1. Во загреано масло пропржете го кромидот, додајте го лукот и налејте околу 800 мл вода.
  2. Кога ќе проврие водата додајте ги компирот, блитвата и вегетата.
  3. Гответе на средна температура околу 15 минути а потоа изблендајте ги сите состојки да добиете кремаста конзистенција на чорбата.
  4. На крајот посолете, ставете бибер и измешајте ја павлаката.
  5. Супата послужете ја топла со нарендано сирење одозгора.

На здравје!

 

Можеби ќе ве интересира

Модри патлиџани полнети со сирење

admin

Оригиналиот рецепт за грав од ЈНА, точен до грам

dart

Плескавици од тиквици и пармезан потпечени во рерна

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.