Здравје

Вежбањето на ладно време може да согори повеќе калории

 

Вежбањето на ладно време може да доведе до согорување на повеќе калории, поради дополнителната енергија потребна за загревање на телото, но во исто време процентот на согорени масти е помал во споредба со тренинзите на повисоки температури, покажуваат истражувањата.

Истражувањата сугерираат дека студеното време може да го зголеми согорувањето на калориите за време на вежбањето затоа што е потребна дополнителна енергија само за загревање на телото, како и за вежбање.

 

Пример е треперењето, што е начинот на кој вашето тело го користи движењето за да создаде топлина додека се прилагодува на студената средина.

Студијата која ги следела планинарите во Вајоминг покажа дека оние кои планинареле на температури меѓу -9 и -5 степени целзиусови согорувале околу 30 отсто повеќе калории од оние кои вежбале кога температурата била повисока од 10 степени.

Сепак, дополнителното согорување на калории не може да потрае долго, бидејќи вежбањето само по себе создава многу топлина, што значи дека нема да морате да треперите или на друг начин да вложувате повеќе напор за да се загреете.

Исто така, можно е да согорите помалку маснотии за време на вежбањето во постудено време, покажуваат некои истражувања.

Една мала студија покажа дека мажите согоруваат повеќе маснотии додека возат велосипед на температури меѓу 10 и 21 целзиусови степени отколку кога ја изведуваат истата вежба на -4 целзиусови степени.

Постуденото време предизвикува стеснување или стеснување на крвните садови, што го ограничува колку ефикасно телото може да ги разградува мастите и да ги транспортира добиените масни киселини до мускулите за енергија.

Исто така, можно е да јадете повеќе по зимскиот тренинг. Додека вежбањето на студ може да согори уште неколку калории, тоа можеби нема да помогне во калорискиот дефицит, бидејќи веројатно ќе јадете повеќе за да го надоместите.

Можеби ќе ве интересира

Зошто мора почесто да јадете костени

Biba

Доењето може да го намали струкот на жената

admin

Откриен е нов центар за болка во мозокот

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.