Автомобилизам

Валхала е името на новиот хиперавтомобил на Астон Мартин

 

Астон Мартин Валхала е полното име на хиперавтомобилот произведен од познатиот британски бренд на автомобили.

Името е позајмено од нордиската митологија и претставува место каде што одат воините после смртта. Ова митско име го замени работниот назив AM-RB 003.

Валхала ќе има V6 мотор со турбо полнач и хибриден систем, и се очекува да има моќност од 1000 коњски сили.

“Имињата на нашите автомобили секогаш привлекуваат големо влијание. Тоа е затоа што делуваат на емоциите и раскажуваат приказна. По моделот Валкири, знаевме дека Валхала мора да има своја препознатливост и влијание. Нордиската митологија содржи моќен јазик и богата е со приказни”, изјави шефот на Астон Мартин, Енди Палмер.

Валхала е резултат на соработката помеѓу Астон Мартин и Ред Бул Адванст Технолоџис, а помогна и познатиот инженер од Формула 1, Едриан Њуи. Валхала ќе има тежина од 1350 килограми.

Ќе биде произведен во само 500 примероци и ќе има цена од околу 1 милион евра.

 

Слични написи

Volkswagen ID.R со нов рекорд на Гудвуд побрз од Формула 1

Biba

Моќниот V12 мотор на BMW сè уште нема да оди во пензија

Biba

Волво ги најави моделите XC60 и V60 во хибридна верзија на Полстар

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.