Гастрономија

Брзо колаче со ореви

 

Потребни состојки:

2 јајца

2 чаши шеќер

1 чаша млеко

1/2 чаша масло

2 чаши брашно

5-6 лажици мелени ореви

2 ќесички ванилин шеќер

1 ќесичка прашок за печиво

1 чаша = 200 мл

Начин на подготовка:

  1. Изматете ги белките со шеќерот, потоа додајте ги жолчките и продолжете со матење.
  2. Кога ќе добиете густа и пенеста смеса намалете ја брзината на матење и полека додавајте ги млекото, маслото, брашното, ванилиниот шеќер, прашокот за печиво и оревите.
  3. Кога ќе се соединат сите состојки, смесата ставете ја во намастено и набрашнето тавче и печете околу 25 минути на 200 степени Целзиусови.
  4. Колачето сервирајте го откако ќе се олади, а по желба може да направите глазура од чоколадо или од еурокрем, или едноставно да го посипете со шеќер во прав и со сечкани ореви.

На здравје!

 

Слични написи

Колаче со врело млеко

Biba

Торта со шери, суво грозје и бадеми

Biba

Пуканки со карамел

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.