Гастрономија

Брза туна салата со јајца

Потребни состојки:

150-180 г иситнета туна од конзерва, исцедена од течноста

2 тврдо варени јајца, ситно исечкани

3-4 лажици мајонез (може да се заменат со павлака или јогурт)

3 лажици ситно исечкан црвен кромид

2 лажици течност од кисели краставички (или 1-2 ситно исечкани кисели краставички)

1/4 лажичка копар

сол и мелен црн пипер по вкус

Состојките се доволни за 4 лица

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги сите состојки во сад и убаво измешајте ги.
  2. Салатата сервирајте ја со леб (направете сендвичи), со крекери, чипс, на лист марула, со тостирани лепчиња или на друг начин по ваша желба. Чувајте ја во добро затворен сад во фрижидер 3-4 дена.

На здравје!

Слични написи

Најбрзиот намаз од лук

Biba

Крем салата од брокула и сланина

Biba

Печени пилешки гради со песто од босилек

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.