Технологија

Апликацијата Клубхаус го привлекува интересот на обожавателите на социјалните мрежи, а ја користи и Елон Маск

Делумно радио, делумно апликација за разговор, конференциски повик или групен аудио разговор, Клубхаус сè повеќе ги привлекува љубителите на социјалните медиуми. Апликацијата, која во моментов се базира на аудио разговор, станува сè попопуларна, особено откако Елон Маск започна да ја користи.

 

Корисниците преку апликацијата Клубхаус можат да слушаат разговори, интервјуа и дискусии помеѓу интересни луѓе на различни теми. Многумина објаснуваат дека делува како онлајн подкаст.

Сепак, не можете само да го преземете Clubhouse од продавницата за апликации и да отворите ваша сметка. Потребно е еден од постојните корисници да ве покани да се придружите, поради што Клубхаус стана особено интересен за елитните кругови, вклучувајќи го и сопственикот на Тесла, Елон Маск.

Оние кои ќе успеат да ја добијат својата покана на апликацијата, можат да изберат теми што ги интересираат, како што се технологија, литература, здравство, бизнис и слично. Колку повеќе теми избирате, лицето со кое треба да разговарате и поединците што ги следите, толку повеќе Клубхаус ќе ви препорача содржина што одговара на вашите интереси.

Собите за разговор на апликацијата се како конференциски повици, но додека некои луѓе зборуваат, други можат само да ги слушаат. Исто како и телефонски повик, кога разговорот ќе заврши, просторијата се затвора, за разлика од Твич каде што видео-преносот во живо останува на платформата, за луѓето да можат да се вратат и да го гледаат повторно. Сепак, ова не ги спречува корисниците на Клубхаус да го снимаат разговорот во живо. На пример, корисник на Јутјуб емитува соба за разговор започната од Елон Маск.

За потсетување, за да се зачлениме во Клубхаус, еден од корисниците на апликацијата треба да ви испрати покана со која ќе ви дадете пристап да креирате сметка. Друга забелешка е дека секој корисник има на располагање само две покани.

Можеби ќе ве интересира

Јапонците изумија куќа што лебди за да се заштитат од земјотреси

Biba

Тојота ќе оди на Месечината

Biba

Новото возило на Хјундаи со назив TIGER е наменето и за истражување на други планети

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.