Технологија

Американската компанија „Гугл“ постави подводен кабел

Гугл соопшти дека поставил подводен кабел од Франција до Вирџинија. Извори од компанијата наведоа дека очекуваат тој да почне да се користи од 2020 година.

Со ова ќе се постигне подобро сервисирање на корисниците, со оглед дека сообраќајот во тој дел е најпрометен.

називот на проектот е даден по иноваторот Анри Динан првиот добитник на Нобеловата награда за мир.

Минатата година беше пуштен во употреба подводниот кабел меѓу Вирџинија Бич и Билбао во Шпанија, и тој беше проект помеѓу Мајкрософт, Фејсбук и телекомуникациската компанија Телкиус.

Слични написи

Сметките на WhatsApp на мета на хакерите

admin

Најголемите железнички системи изградени во 2018 година

Biba

Од следната година на Саемот за иновативни технолошки решенија ќе се наградуваат и секс-играчки

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.