Автомобилизам

Алфа Сага е електричен седан со опсег од речиси 500 километри

 

Alpha Motor Corporation продолжува да работи на нови производи, а најновиот беше претставен на саемот за автомобили во Лос Анџелес.

Станува збор за модел на Saga, седан верзија на купето Ace, а резултатот е познат дизајн со наведната линија на покривот, поистакната линија на рамениците, лакови на тркалата и брави на вратите.

 

И покрај сличностите, има и голем број разлики бидејќи Saga има уникатен изглед со четири фарови, како и помасивни браници, тркалезни задни светла и карбонски заден спојлер.

Седанот е долг 4700, широк 1910 и висок 1450 mm, а овие димензии одговараат на серијата 3 на BMW, но е малку поширок. Тежи 1905 кг.

 

Внатрешноста може да прими до пет патници, пред возачот е дигитален кластер сместен зад воланот со три краци, а автомобилот е опремен и со „лебдечки“ систем за инфозабава. Предните седишта имаат поизразени странични потпирачи, а има и озвучување во ретро стил.

 

Моделот ќе се нуди со погон на задните тркала и сите четири тркала, а од 0 до 100 km/h забрзува за околу шест секунди и достигнува максимални 200 km/h. Досегот е околу 483 km благодарение на батеријата од 85 kWh. Кога се полни, батеријата се полни до 80 проценти за еден час.

 

Основната цена ќе биде помеѓу 40.000 и 50.000 долари, а компанијата моментално прифаќа резервации. Засега не е познато кога моделот ќе се појави на пазарот.

Можеби ќе ве интересира

Сè поизвесно е појавувањето на SUV од Bugatti

Biba

Mercedes X класа – чудовиште со 6 тркала

Biba

Dodge Challenger со 1050 коњски сили

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.