Здравје

Алкохолни пијалаци кои се исклучително штетни за срцето

Како што стареете, почнувате сè повеќе и повеќе да размислувате за ефектите што алкохолот ги има врз вашето здравје. Постојат неколку алкохолни пијалаци кои треба да ги избегнувате, бидејќи влијаат штетно на вашето срце.

На прво место е румот помешан со кока-кола. Докторката Лиза Јанг во интервју за магазинот Eat This, Not That, вели дека, всушност, секој алкохолен пијалак во комбинација со газирани напитоци е нездрав за срцето.

Истражувањето неодамна објавено во списанието на Американскиот колеџ за кардиологија, покажува дека оние кои редовно консумираат газирани пијалаци имаат зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. Во комбинација со алкохол, тие можат да бидат фатални.

Вториот пијалак што треба да го избегнувате е пина колада. Се прави со рум, сок од ананас и кокосово млеко, кои се богати со шеќер и заситени масти. Заситените масти го зголемуваат нивото на ЛДЛ (лошиот холестерол), што доведува до компликации на срцето.

На трето место е лонг ајленд ледениот чај, бидејќи е полн со шеќер и калории. Содржи алкохол, сируп, кока кола и уште неколку слатко-кисели состојки кои се лоши за срцето. Овој леден чај е вкусен и дефинитивно ќе ве опие многу побрзо од повеќето коктели, но бидете внимателни бидејќи вишокот шеќер и алкохол сепак не се добра идеја.

Слични написи

Колку е безбедно да имате секс додека сте болни од грип

Biba

Сексот и оргазмот го одржуваат мозокот здрав

admin

Трчањето може да ви го продолжи животот и до шест години

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.