Здравје

Алкохолни пијалаци кои се исклучително штетни за срцето

Како што стареете, почнувате сè повеќе и повеќе да размислувате за ефектите што алкохолот ги има врз вашето здравје. Постојат неколку алкохолни пијалаци кои треба да ги избегнувате, бидејќи влијаат штетно на вашето срце.

На прво место е румот помешан со кока-кола. Докторката Лиза Јанг во интервју за магазинот Eat This, Not That, вели дека, всушност, секој алкохолен пијалак во комбинација со газирани напитоци е нездрав за срцето.

Истражувањето неодамна објавено во списанието на Американскиот колеџ за кардиологија, покажува дека оние кои редовно консумираат газирани пијалаци имаат зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. Во комбинација со алкохол, тие можат да бидат фатални.

Вториот пијалак што треба да го избегнувате е пина колада. Се прави со рум, сок од ананас и кокосово млеко, кои се богати со шеќер и заситени масти. Заситените масти го зголемуваат нивото на ЛДЛ (лошиот холестерол), што доведува до компликации на срцето.

На трето место е лонг ајленд ледениот чај, бидејќи е полн со шеќер и калории. Содржи алкохол, сируп, кока кола и уште неколку слатко-кисели состојки кои се лоши за срцето. Овој леден чај е вкусен и дефинитивно ќе ве опие многу побрзо од повеќето коктели, но бидете внимателни бидејќи вишокот шеќер и алкохол сепак не се добра идеја.

Можеби ќе ве интересира

Напиток за слабеење кој се подготвува за две минути

Biba

Проблеми со циркулацијата

dart

Мирисот на цигари од облеката на возрасните е штетен за децата

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.