Спорт

Адидас официјално ја претстави топката што ќе се користи на EURO 2020

 

Европското првенство во фудбал EURO 2020 ќе се одржи следната година во период од 12 јуни до 12 јули, во 12 градови низ Европа.

Адидас ќе биде брендот што ќе ја обезбеди официјалната топка на првенството. Станува збор за топката со назив Uniforia.

Според изјавите на Адидас, топката ги слави заедништвото и еуфоријата кои се составен дел на фудбалските натпреварувања.

„Дизајнот на топката Uniforia е инспириран од новиот формат на фудбалското првенство и натпреварите кои ќе се играат во наведениот период. Натпреварите што ќе се играат во 12 градови од Европа за да се создаде заедништво, да се избришат границите и разликите меѓу навивачите и спортистите, низ еден единствен спој на уметност и спорт.“

 

 

Во годината која доаѓа се одбележува шеесеттата годишнина од фудбалското првенство на UEFA.

Градовите во кои ќе се играат натпреварите се Глазгов, Лондон, Даблин, Билбао, Амстердам, Копенхаген, Сент Петерсбург, Минхен, Виена, Рим, Букурешт и Баку.

ГПС координатите од стадионите ќе бидат поставени на топката.

 

 

Related posts

Голманот на Јордан постигна гол од својот казнен простор

admin

Страшен пад на двократната светска шампионка

Biba

Пцостите на Инстаграм го чинеа Нејмар три меча неиграње

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.